Ćwiczenia Tai Chi Chuan

Tak jak każda inna dyscyplina sportowa, także i Tai Chi Chuan charakteryzuje się różnymi, dostosowanymi do potrzeb praktykujących poziomami zaawansowania. Poniżej opisane zostały pozycje, od których zwykle zaczyna się przygodę z tą wschodnią sztuką walki

Każdy trening Tai Chi Chuan najlepiej rozpocząć jest od skrupulatnego rozciągnięcia poszczególnych mięśni. By prawidłowo przygotować kręgosłup do ćwiczeń, najlepiej jest wykonać sekwencję kilku czynności. Po pierwsze powinniśmy stanąć prosto, ze złączonymi stopami i tułowiem wypchniętym lekko do tyłu. Ręce kładziemy na brzuchu i powoli, na ugiętych łokciach podnosimy je nad głowę. Ćwiczenie powtarzamy pięć razy. Następnie wykonujemy skręty talii, najpierw w lewo, potem w prawo, zatrzymując się w wygiętej pozycji na kilka sekund. Kolejną czynnością jest skłon do przodu. Wykonujmy go tak, jakbyśmy byli szmacianą lalką, która centymetr po centymetrze opada ku podłożu.


Następnie rozciągamy nogi. Czynność tę rozpoczynamy od pozycji zbliżonej do szpagatu: jedną nogę opieramy na podłożu przed sobą, drugą zaś z tyłu. Przednia jest wyprostowana, tylna ugięta w kolanie. Ćwiczenie to można sobie utrudnić wznosząc nad głowę złączone jak do modlitwy dłonie i wychylając się nieco do tyłu.

Kiedy nasze mięśnie będą już odpowiednio rozciągnięte, możemy rozpocząć trening Tai Chi Chuan dopasowany do naszego stopnia zaawansowania. Wszystkie sekwencje ćwiczeń mają swój początek w pozycji „Zhan Zhuang”, która jest niczym innym niż „staniem jak słup”. Przygody z Tai Chi Chuan nie uda nam się rozpocząć, jeśli nie będziemy potrafili w odpowiedni sposób przygotować się do wykonania tej podstawowej pozycji. Najważniejsze jest, by udało nam się utrzymać taką postawę, w której będziemy mieć świadomość każdego z naszych mięśni, a nasze ciało będzie jednocześnie swobodne i stabilne, co ułatwi nam wykonywanie bardziej skomplikowanych ruchów.

O tym, jak wykonywać poszczególne ćwiczenia charakterystyczne dla Tai Chi Chuan najlepiej dowiedzieć się od doświadczonego instruktora lub z dobrej publikacji książkowej poświęconej temu zagadnieniu. Na polskim rynku pojawia się ich coraz więcej, mamy więc możliwość wyboru tej, która najlepiej sprawdzi się jako nasz nauczyciel zasad Tai Chi Chuan.