Dlaczego warto?

Ta niezwykła sztuka walki wywodzi się ze starożytnych Chin i wpływa nie tylko na rozwój sił witalnych, ale także duchowych. Na dodatek jest to taki rodzaj aktywności fizycznej, której dobroczynnym wpływem cieszyć się mogą praktykujący Tai Chi Chuan niezależnie od wieku

Pierwotnie sekwencje ruchów typowych dla Tai Chi Chuan stosowano podczas bitew ibyły one wyjątkowo skuteczną formą radzenia sobie z wrogiem. Współcześnie tę sztukę walki ćwiczy się przede wszystkim ze względu na jej zbawienne właściwości. Praktykowanie sztuki Tai Chi Chuan pomaga walczyć ze stresem, utrzymywać harmonię i równowagę wewnętrzną, poprawia koordynację ruchową i zwiększa koncentrację. Zasada, by każdy ruch podczas ćwiczeń był wykonywany z rozwagą i skupieniem uczy cierpliwości i dążenia do perfekcji w swoich działaniach, pomagając tym samym zwiększać poczucie własnej wartości. Obok niezwykle korzystnego wpływu na psyche, Tai Chi Chuan gwarantuje także pozytywne efekty odczuwalne w ciele. Doskonale rozciąga mięśnie i poprawia ich elastyczność, pozytywnie wpływa na stawy i kości.


Dzięki regularnej, wieloletniej praktyce Tai Chi Chuan ćwiczący zyskują umiejętność wyciszania umysłu w chwilach nadmiernego stresu oraz wiedzą, jak wsłuchiwać się we własne ciało, by rozpoznać, kiedy coś w naszym wnętrzu przestaje funkcjonować poprawnie. Ćwicząc tę sztukę walki zyskujemy także, co zrozumiałe, umiejętność bronienia się w przypadku ataku z zewnątrz.

Zbawienny wpływ Tai Chi Chuan na organizm i psychikę odczuwać mogą osoby w nieograniczonym przedziale wiekowym, także te, których stan zdrowia nie pozwala na wykonywanie innych ćwiczeń. Pamiętać jednak należy o tym, że sport, choć doskonale wpływa na ciało, nie każdemu jest wskazany, dlatego też przed rozpoczęciem praktykowania Tai Chi Chuan, jak i każdej innej formy aktywności, konieczna jest wizyta u lekarza, który oceni, czy stan naszego zdrowia pozwala na oddanie się przyjemności ćwiczenia bez ryzyka.