Historia Tai Chi Chuan

Choć teorii na temat powstania tej chińskiej sztuki walki jest wiele, wśród teoretyków najczęściej przewijają się dwie. Według pierwszej z nich wszystko rozpoczęło się w wiosce Chen-Chenjiagou, drugiej zaś w Zhaobao

W tej drugiej miejscowości podobno już w XVII wieku uprawiano ściśle związaną z filozofią taoistyczną dyscyplinę opartą na sekwencji płynnych, powolnych ruchów, przeplatanych jednak także dynamicznymi sekwencjami. O wiele częściej jednak, kiedy mowa jest o historii Tai Chi Chuan przywołuje się mieszkańca wioski Chenjiagou, Chang San Fenga. Młodzieniec ten wywodził się z jednej z najbogatszych rodzin w miejscowości, Yangów. Według legend to właśnie jemu przypisywane jest wynalezienie Tai Chi Chuan, choć nie istnieją niezbite dowody potwierdzające tę tezę. Nie wiadomo nawet, w jakich latach żył Chang San Feng; przyjmuje się jedynie, że było to pomiędzy XIII a XVII wiekiem.


Istnieje teoria, według której domniemany twórca Tai Chi Chuan wymyślił najsłynniejsze sekwencje ćwiczeń podczas obserwacji walki żurawia i węża. Ten pierwszy wciąż atakował gada dziobem, podczas gdy ofiara błyskawicznie odwracała się do ptaka ogonem, nie dając uderzyć się w głowę. Dzięki tej scenie Chang San Feng zrozumieć miał, że w walce najcenniejszy jest spryt i miękkość ciała, bo to one ułatwiają uniknięcie ataku i osiągnięcie zwycięstwa w walce, która wydaje się być z góry skazana na porażkę.

W późniejszych latach, w miarę jak twórca Tai Chi Chuan rozwijał swoje umiejętności w nowej dyscyplinie, zaczął przekazywać swoją wiedzę członkom rodziny. Przez wiele pokoleń wiedza ta utrzymywana była w sekrecie przed osobami z zewnątrz. Wszystko zmieniło się jednak pod koniec osiemnastego wieku, kiedy to sługa rodziny Cheng tak bardzo pragnął nauczyć się tej sztuki, że podglądał ćwiczących z ukrycia, a nocami próbował sam je odtwarzać. Pewnego razu został na tym nakryty, a mistrz z rodziny Cheng, zaskoczony entuzjazmem i umiejętnościami sługi postanowił przekazać mu swoją wiedzę. W ten sposób tajemna wiedza o sztuce walki stworzonej przez Chang San Fenga ujrzała w końcu światło dzienne.